Astygmatycy nie są skazani na okulary! Soczewki toryczne są alternatywą

Dziś jest:Czwartek, 30 czerwca 2022, Imieniny: Emilii, Lucjana

Informacja Medyczna

2014-05-22

Astygmatycy nie są skazani na okulary! Soczewki toryczne są alternatywą

Od okulisty usłyszałeś diagnozę - astygmatyzm? I choć zabrzmiało to dla Ciebie niczym wyrok, nie wpadaj w panikę. Jesteś jednym z wielu, u których stwierdzono tę wadę wzroku. Nie wpadaj więc w panikę, ponieważ wcale nie jesteś skazany na okulary do końca życia. I o ile jeszcze kilkanaście lat temu faktycznie musiałbyś przyzwyczaić się do ich noszenia, dziś nie jest to koniecznością. Dzięki soczewkom torycznym zapewnisz sobie lepszy komfort życia i poprawisz jakość widzenia.

Astygmatyzm, czyli co?

Astygmatyzm jest wadą, a nie chorobą oczu. Objawia się nieostrym oraz zniekształconym widzeniem, co jest spowodowane odstępstwami od prawidłowego sferycznego kształtu rogówki. Bardziej przypomina piłkę do rugby niż piłkę do koszykówki. W przypadku tej wady dochodzi do różnorodnego załamywania światła - silniej lub słabiej w zależności od konkretnej płaszczyzny rogówki, w efekcie czego cały obraz rozmywa się niczym na poruszonym zdjęciu.

Korekcja wzroku nie tylko okularami

Jeszcze kilkanaście lat temu najprostszym sposobem na skorygowanie astygmatyzmu było noszenie szkieł okularowych. Zastosowanie szkieł cylindrycznych z odpowiednimi szlifami pozwoliło uzyskać załamywanie światła pod kątem prostym, dając punktowe odbicie obrazu na siatkówce. I choć okulary cały czas pozostają najpopularniejszą metodą leczenia, pojawiły się nowe możliwości.

Soczewki toryczne okazały się przełomem w przeciwdziałaniu tej wadzi wzroku, dając jednocześnie nadzieję na poprawę komfortu życia. Astygmatyzm jest bowiem wadą, która nie tylko powoduje zniekształcenie pola widzenia i ostrości obrazu, ale również wywołuje silny ból głowy czy napięcie oczu.
Soczewki toryczne, podobnie jak szkła okularowe, są cylindryczne. Dzięki temu zapewniają stabilne widzenie, a jednocześnie eliminują wszystkie objawy "poboczne".

Podobnie jak klasyczne soczewki, wykonane są z wysokiej jakości materiałów hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych. Jednak w przeciwieństwie do nich, soczewki toryczne charakteryzują się również nawet kilkakrotnie większą przepuszczalnością tlenu (np. Air Optix for Astigmatism, PureVision 2 HD for Astigmatism, Biofinity Toric) oraz doskonałym poziomem nawilżenia, przeciwdziałając efektowi suchego oka. Ponadto niektóre modele (np. Acuvue Oasys for Astigmatism), dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, pozwalają utrzymać soczewkę we właściwej pozycji przy wykorzystaniu naturalnej siły mrugnięć.

Czy soczewki toryczne to rozwiązanie dla Ciebie?

Soczewki kontaktowe to alternatywa dla okularów, która pozwala na prowadzenie bardziej aktywnego trybu życia. Jednak nie jest to rozwiązanie dedykowane wyłącznie sportowcom. Z soczewek torycznych może korzystać każdy, dla którego noszenie okularów jest uciążliwe.

Pamiętaj jednak, że rezygnacja ze szkieł okularowych na kontaktowe powinna odbyć się po konsultacji z okulistą.

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-06-29 21:28

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-06-29 10:09