Dlaczego nie warto kupować okularów przeciwsłonecznych bez atestów?

Dziś jest:Czwartek, 30 czerwca 2022, Imieniny: Emilii, Lucjana

Informacja Medyczna

2014-10-17

Dlaczego nie warto kupować okularów przeciwsłonecznych bez atestów?

Kiedy słońce zaczyna grzać mocniej, na bazarach i w sklepach pojawiają się sprzedawcy proponujący liczne modele okularów przeciwsłonecznych w modnych oprawkach i po niezwykle okazyjnej cenie. Zazwyczaj jednak taka "okazja" może zaszkodzić naszym oczom.


Tanie okulary ze straganu mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie; niekiedy są łudząco podobne do produktów markowych. Wielu klientów nie zdaje sobie nawet sprawy, że zakupione przez nich akcesoria wcale nie chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych – mimo naklejek informujących o obecności filtrów.

Zdradliwa pseudoochrona – czyli szkodliwość tanich okularów

Wiele osób kupuje tanie nieatestowane okulary w przeświadczeniu, że ciemne szkła stanowią o ochronie przeciwsłonecznej produktu. Co więcej, nawet okulary za 10 zł mogą mieć nalepkę informującą, że artykuł posiada filtr UV. Dlaczego więc klient miałby nie wierzyć takim zapewnieniom?

Naklejka taka niestety nie zobowiązuje. Może widnieć na okularach tylko po to, aby zachęcić większą liczbę osób do kupna, podczas gdy produkt nie posiada filtrów. Okulary te nie mają atestu, co oznacza, że nie zostały poddane żadnym procedurom kontrolnym.

Ciemne szkła bez filtra UV sprawią, że oczy otrzymają jeszcze większą dawkę promieniowania niż gdyby w ogóle nie założono okularów. Przyciemnione szkła zapewniają większy komfort widzenia w słoneczny dzień. Nie mrużymy oczu, a nasze źrenice rozszerzają się, aby wpuścić więcej światła. I tu rolą filtra UV jest zatrzymanie szkodliwego promieniowania. Natomiast okulary bez filtra sprawiają, że sami pozbawiamy się naturalnych reakcji obronnych organizmu (mrużenie oczu, unikanie patrzenia w stronę słońca) i wpuszczamy do oka promienie poprzez rozszerzone dodatkowo źrenice.

Skutki noszenia nieatestowanych okularów przeciwsłonecznych mogą być bardzo groźne. Nadmiar promieniowania UV może spowodować ostre zapalenie spojówek, zapalenie rogówki, poparzenie oczu (w krańcowych przypadkach prowadzące do ślepoty), uszkodzenie siatkówki, zaćmę czy zwyrodnienie plamki żółtej. Problemy wywołane złą ochroną przeciwsłoneczną mogą ujawnić się po latach, np. w podeszłym wieku.

Kolejna wada tanich okularów to elementy, z których zostały one wykonane. Są to materiały tanie, niższej jakości niż te, z których wyrabia się szkła i oprawki do atestowanych okularów dostępnych w salonie optycznym. Mogą one wywołać uczulenia, ich szkła szybko się rysują, a oprawki często łamią się w newralgicznych punktach.

Okulary atestowane – cechy, oznaczenia

Nie warto ryzykować zdrowia oczu; lepiej zdecydować się na okulary, których oznakowanie dotyczące filtrów jest wiarygodne, a sam produkt wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Okulary certyfikowane, które zagwarantują nam ochronę przeciwsłoneczną, znajdziemy na pewno w salonach optycznych. Okulary sprzedawane są też jednak w takich miejscach jak sklepy turystyczne czy markowe sklepy odzieżowe. Warto wówczas sprawdzić, czy dokonujemy bezpiecznego zakupu.

Należy zwrócić szczególną uwagę, czy okulary posiadają znaczek CE (zwykle po wewnętrznej stronie zausznika). Poprzez umieszczenie go producent deklaruje, iż wyrób jest zgodny z wymaganiami zawartymi w dyrektywach unijnych, a także – że przeszedł on pozytywnie zakończoną procedurę kontroli zgodności z przepisami tych dyrektyw. Oprócz znaczka CE na okularach powinien znajdować się także numer normy, najczęściej EN 1836, niekiedy EN 172 (źródło: http://www.zdroweoczy.org/new/?kategoria=poradnik&tytul=Na+co+zwr%C3%B3ci%C4%87+uwag%C4%99+kupuj%C4%85c+okulary+przeciws%C5%82oneczne+).

Kupując atestowane okulary, możemy mieć pewność, że znak informujący o obecności filtrów UV nie jest oszustwem. Otrzymamy też dane dotyczące stopnia zaciemnienia soczewek (klasyfikacja od 0 do 4). Okulary mogą posiadać ponadto filtry polaryzacyjne szczególnie przydatne kierowcom lub osobom wyprawiającym się zimą w góry. Produkt atestowany ma filtry wysokiej jakości. W przypadku tanich okularów z bazaru informacja o filtrze polaryzacyjnym może nic nie znaczyć.

Salony optyczne oferują także modele korekcyjne z fotochromem. Więcej informacji na temat bezpiecznych atestowanych okularów przeciwsłonecznych uzyskać można na stronie poloptyk.pl.

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (5)

AutorWypowiedź

AkiiAxona

2022-06-20 00:04:17

essay on summer season in pakistan school essay on value of books https://ouressaypride.com/

Jthgovera

2022-06-20 20:50:39

essay on mobile phone boon or bane in hindi essay on games and sports are necessary in schools https://needmoreessay.com/

Nfvovera

2022-06-21 09:29:52

national festivals of india essay in hindi pdf ryerson radio and television essay topics https://essaytruelist.com/

JbdgZentainue

2022-06-24 15:43:27

short essay on festival of holi essay on describe a typical market scene in your area https://essayanalyticok.com/

AthbAxona

2022-06-25 19:02:25

what are the side effects of sildenafil tablets maxifort zimax sildenafil 50 mg https://sildenafilrealed.com/

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-06-29 21:28

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-06-29 10:09