Dna moczanowa - kompendium wiedzy

Dziś jest:Czwartek, 30 czerwca 2022, Imieniny: Emilii, Lucjana

Informacja Medyczna

2014-02-26

Dna moczanowa - kompendium wiedzy

Dna moczanowa, częściej występuje pod nazwą podagry, czy też popularniejszej wersji, czyli artretyzmu. Jest to często występująca choroba cywilizacyjna o przewlekłym charakterze, która związana jest w dużej mierze z zaburzeniami przemiany materii. W terminologii medycznej artretyzm określany jest mianem przewlekłego zapalenie stawów.

Powodem pojawiania się tej choroby jest krystalizacja chemicznego związku, jakim jest moczan sodu, w płynie stawowym. Statystyki jasno wskazują, że częściej na dnę moczanowa zapadają mężczyźni (najczęściej po czterdziestym roku życia, w przypadku kobiet podagra występuje najczęściej w okresie menopauzy, co wynika z silnych przemian hormonalnych, jakie mają miejsce w organizmie kobiety. Niestety najnowsze badania pokazują, że coraz częściej z podagra dotyka również ludzi młodych.

Wykrywanie dny moczanowa


Rozpoznanie i wykrycie tej choroby polega na potwierdzeniu objawów choroby (we wczesnej fazie choroby stężenie kwasu moczowego w organizmie jest podwyższone, często nie występują natomiast żadne symptomy kliniczne; w kolejnej fazie pojawiają się napady bólowe stawów i okolic stawowych, a skóra w okolicach stawów jest lekko zaczerwieniona i pojawiają się obrzęki - najczęściej zaczyna się od stawów dużego palca u stopy; wraz z postępowaniem choroby napady bólowe pojawiają się coraz częściej) w badaniach laboratoryjnych np. badaniach krwi, które mogą wskazać na podwyższony poziom kwasu moczowego oraz zmianach kostnych, które będą widoczne w badaniach radiologicznych.

Leczenie dny moczanowa


Leczenie artretyzmu jest procesem długotrwałym i cyklicznym, a celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości bólowych napadów dny moczanowej, które są bardzo uciążliwe oraz zmniejszenie ich częstości, które w przypadku okresu przewlekłego zdarzają się bardzo często. Terapia polega na stosowaniu diety ubogiej w puryny, które podczas procesu przemiany materii są przekształcane do pochodnych kwasu moczowego. Osoby, które są chory przyjmują także środki farmakologiczne, które odpowiadają za zwiększanie wydalania kwasu moczowego przez nerki oraz środki, które w znaczącym stopniu ograniczają tworzenie się kwasu moczowego w organizmie. Bardziej intensywne kroki podejmowane są w momencie leczenia samego napadu i polega ono na podawaniu środków o charakterze przeciwzapalnym oraz kolchicyny. Gdy zaś przypadki są oporne na leczenie farmakologiczne stosuje się metody bardziej inwazyjne, czyli wstrzykiwanie glikokortykosteroidów bezpośrednio do jamy stawowej, która została chorobą dotknięta.

Dieta


Podstawą w leczeniu tej choroby jest dieta. To ona sprawia, że terapia farmakologiczna jest dużo skuteczniejsza. Najistotniejszą sprawą jest odpowiednia gospodarka wodna organizmu, czyli przyjmowanie bardzo dużej ilości płynów (2,5 do 5 litrów, co uzależnione jest masą ciała). Dlaczego woda jest taka ważna? Ponieważ wpływa to na intensyfikację pracy nerek, co ma wpływ na skuteczniejsze usuwania kwasu moczowego z organizmu. Należy także unikać pokarmów, które zwiększają stężenie kwasu moczowego, czyli mięsa, podrobów, owoców morza, oraz fruktozy, która występuję np. w słodkich napojach. Pozytywne efekty wywołuje spożywanie warzyw, chudego nabiału, orzechów, oraz witaminy C.

Stopka redakcyjna
Artykuł przygotowany przed redakcję portalu leczeniednymoczanowej.pl - Dna moczanowa bez tajemnic - objawy, przyczyny i skuteczne metody na leczenie dny moczanowej.

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (6)

AutorWypowiedź

EtbiBialm

2022-06-18 09:49:08

arkansas governor's school essay rationale essay writing software https://essaytuperus22.com/

EcekBialm

2022-06-20 06:18:51

essay on terrorism in pakistan pdf file the film i saw last essay https://essaychekhere.com/

JbdgZentainue

2022-06-20 10:17:59

ib extended essay marking rubric number the stars expository essay https://essayanalyticok.com/

Nfvovera

2022-06-20 13:43:09

abortion pro choice essay ideas soal essay ipa kelas 4 sd semester 1 https://essaytruelist.com/

Jthgovera

2022-06-22 06:35:44

short story analysis essay topics essay on martin luther king jr leadership https://needmoreessay.com/

AkiiAxona

2022-06-23 22:33:41

ano ang kahalagahan ng wikang filipino essay essay on my ambition in life to become an electrical engineer https://ouressaypride.com/

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-06-29 21:28

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-06-29 10:09