Do czego prowadzi zatkanie nosa?

Dziś jest:Czwartek, 30 czerwca 2022, Imieniny: Emilii, Lucjana

Informacja Medyczna

2014-05-20

Do czego prowadzi zatkanie nosa?

Rzadko zastanawiamy się, jak ważna jest prawidłowa drożność nosa. Zwykle najbardziej dokuczliwym objawem alergii (katar sienny), jest wodnista wydzielina, kichanie czy zapalenie spojówek. Do niedrożności nosa z czasem "przyzwyczajamy się", stale nam ona towarzyszy. Budzimy się – nos jest lekko zatkany, kładziemy się spać – oddychamy ustami. Jedynie czasem, gdy zastosujemy krople do nosa, "krople na katar", już po kilkunastu minutach poczujemy, jak przyjemnie jest oddychać swobodnie przez nos.

Nos pełni szereg bardzo ważnych fizjologicznych funkcji; ogrzewa, nawilża i oczyszcza powietrze wdychane. Jednak niedrożność nosa nie tylko pozbawia nas tego doskonałego klimatyzatora i filtra, ale również znacznie zwiększa ryzyko rozwoju powikłań. Gdy mamy zatkany nos, najbardziej narażone na procesy chorobowe są struktury bezpośrednio połączone z nosem: zatoki przynosowe i uszy. Zatkany nos to również zablokowane ujście zatok i zatkana trąbka słuchowa, co z kolei prowadzi do rozwinięcia się procesu zapalnego w obrębie zatok przynosowych i zapalenia uszu. Nie wszyscy zapewne wiedzą, że przyczyną 99% zapaleń ucha środkowego jest upośledzenie drożności trąbki słuchowej (łączy ona ucho środkowe z jamą nosa).


Rycina pochodzi z publikacji - Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN), red. Samoliński B, Arcimowicz M. Alergologia Polska 2013

Zatkany nos to także chrapanie w nocy, a często również bezdechy podczas snu, mniej wydajny sen, zaburzenia koncentracji i zaburzenia intelektualne w ciągu dnia. Zatkany nos to zwiększone ryzyko wnikania alergenów do dolnych dróg oddechowych i zwiększone ryzyko rozwoju astmy. U małych dzieci z kolei stałe oddychanie przez usta przy niedrożności nosa prowadzi do nieprawidłowego rozwoju twarzoczaszki i wad zgryzu.

To chyba wystarczające powody, aby nie bagatelizować niedrożności nosa. Pamiętaj: aby nos spełniał swoje fizjologiczne funkcje, nie może być zatkany!

Artykuł napisany przy współpracy z dr n. med. Agnieszką Lipiec z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych i dr. n. med. Piotrem Rapiejko, specjalistą otolaryngologiem z Kliniki Otolaryngologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (1)

AutorWypowiedź

Eka

2014-06-22 22:22:02

Ekstra, nie zdawalam sobie sprawy ze znaczenia nosa. Hejka

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-06-29 21:28

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-06-29 10:09