Leki przeciwzapalne - jak i kiedy je stosować?

Dziś jest:Czwartek, 30 czerwca 2022, Imieniny: Emilii, Lucjana

Informacja Medyczna

2015-05-10

Leki przeciwzapalne - jak i kiedy je stosować?

Wiele niesteroidowych leków przeciwzapalnych można kupić bez recepty i to nie tylko w aptece. To właśnie główna przyczyna ich nadużywania i stosowania bez ograniczeń w za dużych dawkach i bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. Leżą na półkach w sklepie obok gum do żucia i dropsów, dlatego łatwo zapomnieć, że to nie cukierki. Ich zażywanie nie pozostaje bez wpływu na ludzki organizm.

Podstawowe właściwości niesteroidowych leków przeciwzapalnych

NLPZ (niejednorodna grupa niesteroidowych leków przeciwzapalnych) działają przede wszystkim przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Tradycyjne leki przeciwzapalne wykorzystuje się w leczeniu chorób reumatycznych i dny moczanowej (1). A kiedy Ty po nie sięgasz? Zapewne, jak większość Polek, stosujesz je podczas niedużych dolegliwości bólowych, np. w czasie miesiączki. Niektóre środki, w postaci preparatów do aplikacji na skórę, można używać do łagodzenia bóli mięśni, stawów, po urazie albo zwichnięciu (2). Często łączy się je z mentolem i wodzianem chloralu, dzięki czemu łatwiej przenikają w głąb tkanek.

Pewne grupy NLPZ stosuje się przewlekle w przebiegu wielu schorzeń reumatoidalnych. Nie dają silnych objawów niepożądanych, co czyni terapię bezpieczniejszą. Nieraz leki przeciwzapalne wykorzystuje się w uśmierzaniu bólu pochodzenia nowotworowego. Czasem kojarzy się je z lekami uzupełniającymi, np. o właściwościach przeciwlękowych. Powszechnie sięga się po NLPZ w czasie migreny albo nerwobólu.

Jeśli poddawałaś się zabiegom chirurgii jednego dnia, zapewne potem przyjmowałaś leki przeciwzapalne doustnie lub miejscowo. Część z nich pomaga zapobiegać chorobom o podłożu kardiologicznym albo neurologicznym, a nawet nowotworom jelita. Popularna aspiryna znacznie ogranicza zagrożenie wystąpienia zawału, udaru i tzw. nagłego zgonu sercowego. Systematyczne zażywanie NLPZ (w niewielkich dawkach) zmniejsza też ryzyko nowotworu piersi, prostaty, a także raka płuc u osób palących tytoń (3).

Trudny wybór właściwego leku

Na rynku dostępnych jest wiele środków, dlatego trudno dokonać właściwego wyboru. Pamiętaj, że najlepiej preparaty przeciwbólowe dobierze lekarz, który oprze się na pełnym obrazie klinicznym. Powinnaś podchodzić do NLPZ odpowiedzialnie, ponieważ ich zażywanie wiąże się z wieloma działaniami niepożądanymi. Zwłaszcza układ pokarmowy bywa nimi obciążony. Niektóre środki negatywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, przyczyniają się do zawału albo niewydolności mięśnia sercowego, np. diklofenak i ibuprofen, często przyjmowane, skutkują wzrostem ciśnienia tętniczego. Wyniki badań dowodzą, że pacjenci z chorobami układu krążenia mogą stosunkowo bezpiecznie przyjmować naproksen (4).

Zdarzyło Ci się pewnie zażywać leki przeciwzapalne, żeby złagodzić objawy infekcji dróg oddechowych. Wówczas przydają się ich podstawowe właściwości (przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne). Najnowsze badania wykazują skuteczność pewnych NLPZ również w terapiach nieswoistych schorzeń zapalnych jelita, czyli w chorobie Crohna czy we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Działania każdej grupy NLPZ nie są jednakowe, podobnie jak związane z nimi objawy niepożądane. Dlatego tylko lekarz może ocenić, który preparat będzie dla Ciebie odpowiedni. Ustali także optymalne dawki leku, zależne od rodzaju i natężenia dolegliwości. Umów się na konsultację już dziś – przecież stawką jest Twoje zdrowie.

1. S. Chłopicki, R. J. Gryglewski, W poszukiwaniu lepszej aspiryny, Medycyna po dyplomie 2000, nr 2, s. 15-19

2. H. Kucia, A. Sękowska, M. Malec-Milewska, Farmakologiczna terapia bólu przewlekłego – niesteroidowe leki przeciwzapalne w terapii przezskórnej [w:] Terapia 2013, nr 9, z. 2 . s. 294

3. J. Świerkot, A. Matuszewska, Bezpieczeństwo stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, Lekarz Rodzinny 2012, nr 17(6), s. 536-547

4. Jw.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (7)

AutorWypowiedź

JthdZentainue

2022-06-18 15:24:56

physical therapy school essay tips essay on iranian revolution https://okessayover.com/

JbdgZentainue

2022-06-20 11:52:59

essay about mobile phones in schools essay comparing and contrasting two cities https://essayanalyticok.com/

Jthgovera

2022-06-20 21:11:55

sat essay prompt practice ielts essay writing techniques https://needmoreessay.com/

EcekBialm

2022-06-21 15:54:04

argumentative essay thesis ideas simple essay on life in a big city https://essaychekhere.com/

EcekBialm

2022-06-22 03:48:00

african american culture today essay air pollution effects on environment essay https://essaychekhere.com/

WrrLuddy

2022-06-23 03:01:55

essay format uk eid ul zuha essay in hindi https://essayrightversion.com/

Nfvovera

2022-06-24 03:22:12

literary analysis essay rubric special education praxis essay questions https://essaytruelist.com/

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-06-29 21:28

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-06-29 10:09