Mammografia – krótkie badanie mogące uratować Twoje życie

Dziś jest:Czwartek, 30 czerwca 2022, Imieniny: Emilii, Lucjana

Informacja Medyczna

2015-03-23

Mammografia – krótkie badanie mogące uratować Twoje życie

Nowotwory piersi są drugie na liście najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Szacuje się, że co 12 kobieta zachoruje na ten typ nowotworu. Przeżywalność, tak jak w przypadku wszystkich nowotworów, zależy od stadium, w którym choroba zostanie wykryta. Na etapach początkowych choroby istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wyleczenia, a przeżywalność kobiet, u których wcześnie wykryto ten nowotwór, w ciągu pierwszych 5 lat po diagnozie, jest bardzo wysoka i bliska 100%. W Polsce w kolejnych latach rośnie wykrywalność nowotworów piersi. Związane jest to ze wzrostem świadomości pacjentek dotyczącej konieczności wykonywania badań profilaktycznych, które mogą uratować życie.

Na czym polega mammografia?

Mammografia jest badaniem, które pozwala na wykrycie nowotworu piersi nawet w bardzo wczesnym stadium. Jest to metoda wykorzystująca promienie rentgena do uzyskania dokładnego obrazu gruczołu piersiowego nazywanego mammogramem. Mammogram pozwala na sprawdzenie czy kobieta, nawet nieposiadająca symptomów choroby, ma zmiany nowotworowe. Mammografia sprawdza się w badaniach przesiewowych (u osób nieposiadających symptomów choroby) i pozwala na wykrycie raka piersi w stadiach, w których nie ma jeszcze przerzutów, a rokowania dla pacjentek są najlepsze.

Mammografia pozostaje wciąż najlepszą metodą wykrywania raka piersi. Jest ona zarówno skuteczna jak i ekonomicznie opłacalna. Przeprowadzana regularnie po przekroczeniu pewnego wieku zdecydowanie obniża ryzyko rozwoju nowotworu do postaci, w której jego leczenie będzie trudne lub niemożliwe.

Kiedy najlepiej zacząć się badać?

Jak powszechnie wiadomo prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wzrasta wraz z wiekiem. Powinnaś zacząć regularnie wykonywać mammografię, gdy ukończyłaś 40 rok życia i powtarzać ją co 2 lata. Według statystyk aż 80% zachorowań na raka piersi występuje po 50 roku życia. Kobiety, które przekroczyły tą granicę wiekową powinny wykonywać mammografię co najmniej raz w roku. Prawie 50% wszystkich przypadków diagnozowanych jest pomiędzy 50, a 69 rokiem życia. Co ciekawe w wieku powyżej 70 lat ryzyko zachorowania zaczyna spadać.  

Pewne grupy kobiet są szczególnie narażone na zachorowanie na nowotwory piersi i powinny wcześniej rozpocząć regularne badania. Należą do nich osoby, które miały w rodzinie przypadki chorych na raka piersi. Istnieje prawdopodobieństwo, że mogą one posiadać mutacje zwiększające ryzyko wystąpienia tej choroby. Kobiety z możliwymi obciążeniami genetycznymi mają możliwość zbadania się na obecność mutacji w genie BRCA1, która zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi (ryzyko to wynosi wówczas 50-80%).

Mammografie można wykonać w licznych placówkach służby zdrowia. Jedną z nich jest Centrum Medyczne Damiana, które oferuje krótkie terminy oczekiwania i jak największy komfort w trakcie przeprowadzania badania.

Jak przygotować się do mammografii?

Mammografia może przerażać, ale nie należy się jej obawiać, gdyż jest to badanie bezinwazyjne, które może uratować nasze życie. Jeżeli chcesz zwiększyć swój komfort w czasie całej procedury warto w dniu badania założyć dwuczęściowe ubranie, gdyż konieczne jest zdjęcie górnej części garderoby. Przed badaniem nie należy również stosować balsamów na piersi i antyperspirantów, ponieważ mogą one zakłócić prawidłowy odczyt. Zaleca się również, aby mammografia była przeprowadzana w I fazie cyklu miesiączkowego (a więc do 10 dnia cyklu). Samo badanie polega na położeniu piersi na plastikowej podstawce i dociśnięciu jej z góry oraz z boków tak, aby otrzymać dokładny obraz całej piersi. Nie jest to zabieg przyjemny, ale bezbolesny i warto poświęcić na niego chwilę, aby mieć pewność, że rak piersi nie pokrzyżuje nam planów.

Więcej informacji na: http://www.damian.pl/przychodnie/mammografia


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-06-29 21:28

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-06-29 10:09