Na ratunek przepracowanym oczom

Dziś jest:Czwartek, 30 czerwca 2022, Imieniny: Emilii, Lucjana

Informacja Medyczna

2015-07-07

Na ratunek przepracowanym oczom

Większość z nas nie dba tak naprawdę o oczy. Może i chodzimy do okulisty, może pamiętamy o kupowaniu szkieł kontaktowych, ale poza tym nie robimy nic, by ulżyć podrażnionym i przemęczonym oczom. Godzimy się z tym problemem, tak jakby nic nie dało się zrobić, by poczuć się lepiej. Tymczasem wystarczy tak niewiele…

Sok z marchwi

To, jak działają nasze oczy, zależy w dużej mierze od trybu życia i diety. Jeśli więc czujesz, że Twe oczy są ciągle suche lub też wprost przeciwnie – łzawią bez konkretnego powodu, to być może cierpisz na niedobór witaminy A i witamin z grupy B, a w szczególności tzw. beta karotenu. Beta Karoten jest substancją niezwykle bezpieczną, gdyż organizm przetwarza jedynie taką jego ilość, jaka jest mu w danej chwili potrzebna. Działa nie tylko na oczy – przyczynia się do ochrony przed drobnoustrojami, a dodatkowo posiada funkcje antyoksydacyjne i korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. Podrażnionym oczom może więc – już po paru tygodniach! - pomóc jedzenie dużej ilości marchwi i picie soku marchwiowego. Są to produkty łatwo dostępne i generalnie zdrowe, nie ma więc czego się obawiać. Jeśli jednak nie przepadasz za smakiem marchewki, możesz zawsze pic sok marchwiowo – jabłkowy czy inny mieszany, lub po prostu zażywać beta karoten i witaminy w postaci drażetek.

Krople do oczu

Jeśli dużo pracujesz przy komputerze, Twój wzrok zapewne się psuje, a oczy są po prostu przepracowane. Jest jeszcze jedna możliwość – bolące i podrażnione oczy to skutek źle ustawionej klimatyzacji (zmory dużych i średnich firm – o ileż przyjemniej byłoby móc po prostu otworzyć okno, prawda?) Klimatyzacja w połączeniu z komputerem silnie wysuszają spojówki i gałkę oczną. To właśnie stąd bierze się uczucie ciągłego przeszkadzania, obecności ciała obcego w oku, a nawet załzawienie. Dodam też, że zaczerwienione oczy nigdy nie wyglądają ładnie, mogą też niepotrzebnie budzić skojarzenia z chorobą czy też niedyspozycją wywołaną nadmiernym imprezowaniem. Aby tego wszystkiego uniknąć, stosuj (i zawsze miej przy sobie) specjalne krople przeznaczone dla suchych i podrażnionych oczu (np. Bepanthen Eye). Są one dostępne bez recepty, hipoalergiczne, całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia.

Patrzenie w dal

Współczesny homo sapiens egzystuje w dość nietypowym dla siebie środowisku. Może praca w biurze i codzienne wpatrywanie się w komputer były od zawsze Twoim marzeniem, ale nie jest to na pewno coś, do czego nasze oczy zostały stworzone. I nie chodzi tu już tylko o komputery – choć i one szkodzą, na szczęście jednak mniej niż starodawne monitory emitujące dużo różnej energii i w dodatku w niezauważalny dla nas sposób silnie migające. Szkodzi nam przede wszystkim to, że skupiamy w pracy wzrok na obiektach bliskich (o ile nie jesteśmy na przykład przewodnikami po mieście). Co to oznacza? Nasze oczy z czasem mogą utracić właściwą zdolność akomodacji, czyli przestawiania się z patrzenia w dal na obiekty pobliskie. Poza tym zmęczeniu mogą ulec mięśnie gałki ocznej, ciągle zmuszane do utrzymywania oka w tym samym stanie.

Co robić? Aby oczy nie były wiecznie podrażnione, rób czasem przerwy w pracy i patrz za okno (o ile je masz w gabinecie) albo po prostu gdziekolwiek. Masz też prawo do krótkiego spaceru – warto czasem wstać zza biurka. Najlepiej jednak skupiać wzrok na czymś dalekim – lesie, wzgórzu, budynku. Jeśli masz dodatkowo widok na zieleń, pomoże Ci to uspokoić się i odprężyć. To naprawdę działa!


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-06-29 21:28

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-06-29 10:09