Prywatne czy państwowe ‒ ubezpieczenie zdrowotne

Dziś jest:Środa, 29 czerwca 2022, Imieniny: Piorta, Pawła

Informacja Medyczna

2014-05-13

Prywatne czy państwowe ‒ ubezpieczenie zdrowotne

W każdym kraju rozwiniętym lub rozwijającym się ubezpieczenie zdrowotne obywateli jest priorytetem. Każdy obywatel powinien mieć dostęp do gwarantowanych bezpłatnych świadczeń medycznych, bowiem to na organach państwowych spoczywa konstytucyjny obowiązek zapewnienia opieki zdrowotnej. Niestety publiczna służba zdrowia w Polsce jest niedoskonała, a właściwie pełna patologii. Dlatego być może najlepszym wyborem byłoby opłacanie składki na prywatne, indywidualne lub rodzinne, ubezpieczenie zdrowotne.

Świadczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia

Każda osoba pracująca lub prowadząca działalność gospodarczą, jak i szeroka grupa osób korzystających z pomocy społecznej ma odprowadzane lub samodzielnie odprowadza ze swojego wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Składki zdrowotne zasilają następnie budżet do dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia. Poszczególne publiczne i niepubliczne placówki służby zdrowia podpisują kontrakty z NFZ-tem o dofinansowanie usług medycznych i zabiegów. Pacjent może zaś na podstawie opłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne korzystać bezpłatnie z opieki zdrowotnej w wielu placówkach na terenie całego kraju.W praktyce jednak na konsultacje lekarskie czy badania specjalistyczne, a zwłaszcza na zabiegi ambulatoryjne i szpitalne, pacjenci muszą niejednokrotnie czekać miesiącami, a nawet latami. Służba zdrowia w Polsce nie funkcjonuje prawidłowo, a pacjenci przyzwyczaili się do takiego stanu rzeczy i nikogo już nie dziwią zapisy do lekarza specjalisty na kilka miesięcy później. Jeśli chcemy zacząć diagnostykę czy leczenie od razu, musimy zapłacić za wizytę w prywatnym gabinecie lub klinice. Być może zatem warto byłoby opłacić składkę na prywatne ubezpieczenie zdrowotne np. w firmie Signal Iduna i uzyskać dostęp do komfortowego leczenia w nowoczesnych klinikach w ramach sieci opieki zdrowotnej?Prywatna opieka na wysokim poziomie

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne cieszą się coraz większym zaufaniem wśród Polaków głównie z uwagi na ich wysoką dostępność i ograniczenie kosztów miesięcznych składek. Już za 40-50 zł miesięcznie można uzyskać podstawowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego i nie martwić się kolejkami do lekarzy specjalistów, samemu zapisując się na wizytę nawet w tym samym dniu. Prywatne ubezpieczenia w krajach Unii Europejskiej stanowią doskonałe uzupełnienie państwowej opieki zdrowotnej. Można oczekiwać, że w Polsce wkrótce będzie podobnie, choć prawo nie przewiduje możliwości wyboru przez obywatela pomiędzy powszechnym a prywatnym ubezpieczeniem.

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-06-29 21:28

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-06-29 10:09