Wstydliwy problem – grzybica

Dziś jest:Środa, 29 czerwca 2022, Imieniny: Piorta, Pawła

Informacja Medyczna

2015-06-03

Wstydliwy problem – grzybica

Z higieną i zdrowiem stóp już od tysiącleci wiąże się w naszej kulturze szereg różnych tabu. W Europie na przykład przyjmuje się, że buty należy zdjąć przy wejściu do czyjegoś domu, podobnie jest w Japonii, gdzie siedzi się przy stole boso – ale tam z kolei obrazą jest zwracania podeszwy i w ogóle całych stóp w stronę współbiesiadników. W Indiach z kolei najwyższą oznaką czci i szacunku jest podejmowanie pyłu z czyichś stóp, czyli dotykanie ich spodów, a następnie dotykanie rękami twarzy i głowy. Oczywiście z czystością nóg może być przy tym różnie.


Stopy – intymna część ciała?

Skąd tak wiele nakazów i obyczajów? Należy uświadomić sobie, że stopy nie należały dawniej, ale i nie należą często do dziś, do najczystszych miejsc na ciele ludzkim. Dotykają przecież ziemi. A nawet jeśli mamy obuwie, to dawniej bywało ono tak skonstruowane, że sprzyjało niezbyt estetycznym problemom – nadmiernej potliwości, odciskom, czy też grzybicy stóp.

Choroba: grzybica

Nie dajmy się jednak oszukać. Grzybica to problem o wiele poważniejszy niż sprawy czysto estetyczne – halluksy, zażółcone paznokcie czy zrogowacenia i zapach potu. Choć to wszystko może się z nią wiązać, grzybica stopy jest w pełni tego słowa chorobą – i to wcale nie łatwą do wyleczenia. Wywołują ją drobne grzyby, a uporczywy świąd najczęściej rozprzestrzenia się w wilgotnych pomieszczeniach oraz we wszystkich tych miejscach publicznych, w których chodzi się boso, takich jak baseny czy wspólne prysznice. Grzybica stóp w dalszej fazie przejawia się przede wszystkim pękaniem, łuszczeniem się i silnym swędzeniem skóry w okolicach ogniska zakażenia pierwotnego. Nie ma żartów - nie wyleczona grzybica skóry może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego i w efekcie stać się przyczyną choroby pachwin lub paznokci, a wywołujące ją grzyby mogą atakować także inne części ciała.

Skuteczna kuracja?

Przede wszystkim z leczeniem grzybicy stopy nie warto czekać, aż przybierze ona bardziej poważne formy. Nie jest też prawdą, że na grzybicę pomaga… woda utleniona. Takie "podejrzane" metody mogą przynieść więcej złego niż pożytku. Najlepszym sposobem na walkę z problemem już w zarodku jest albo udanie się do dobrego dermatologa, który oceni rozwój choroby, albo też sięgnięcie od razu po skuteczny lek – na przykład dostępny bez recepty Canespor (www.canespor.pl). Pamiętaj jednak, że jeśli takie doraźne leki nie pomagają i zaczerwienienie wraz ze świądem się utrzymują, mamy do czynienia z cięższym przebiegiem choroby. Należy wówczas bezwzględnie udać się do specjalisty.

Warto zapobiegać

Przede wszystkim powinno się jednak zrobić wszystko, by grzybica w ogóle nie mogła się rozwijać. Trzeba po prostu ograniczyć jej warunki do wzrostu. Zawsze więc starannie myj stopy podczas każdej kąpieli, również między palcami, szczególnie po wyjściu z publicznej pływalni czy plaży. Na basenie najlepiej jest zresztą nosić własne klapki. Po myciu stopy dokładnie wycieraj i wkładaj zawsze – to niby oczywiste, ale równie kluczowe w kwestiach profilaktyki – czyste, świeże skarpetki, najlepiej z bawełny. Staraj się nosić wygodne i przewiewne buty, które wietrz przed ponownym założeniem. Wybieraj buty, które pozwalają stopie oddychać, aby zminimalizować pocenie się i wilgotnienie skóry.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

medycyna pracy on line

Jak ważne są badania medycyny pracy warszawa...

Kami_77777 | 2022-06-29 21:28

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2022-06-29 10:09